Rozmiary kół w rowerach górskich

Bogaty wybór różnorodnych modeli rowerów górskich dostępnych na rynku może przyprawić nie jedną osobę o zawrót głowy. Rowery różnią się bowiem geometrią ramy, rodzajem hamulców, kształtem i regulacją kierownicy, siodełka, amortyzacją a nawet rozmiarem kół. Jak więc wybrać ten jeden odpowiedni rower, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Klasyczne i najbardziej popularne rowery górskie wyposażone są zazwyczaj w koła 26 calowe, jednak na rynku znajdziemy także koła w rozmiarze 27,5 cala oraz 29 cali, czym różnią się koła rowerów górskich poza rozmiarem? Sprawdźmy.

rowery 29

Kiedy mówimy o rozmiarze koła rowerowego, należy wiedzieć, że odnosi się on do średnicy całego koła, tj. obręczy wraz z oponą. W przypadku rowerów na większych kołach (rowery 29) ich obręcze odpowiadają wielkości wykorzystywanych w rowerach szosowych, jedyną różnicą jest tutaj grubość samej opony, która sprawia, że mówimy o kołach 29 cali. Inne różnice zauważalne są również w konstrukcji i geometrii ramy oraz widelca.

Każdy rozmiar koła w rowerze górskim ma niewątpliwie swoje wady i zalety, jednak zauważalne są one tym bardziej im częściej i profesjonalniej korzystamy z jednośladu. Jeżeli rower służy nam do okazjonalnej rekreacji, nie będą one aż tak istotne.

Rowery 29

Na ich korzyść przemawia z pewnością łatwość rozpędzania się i szybkość z jaką możemy się poruszać. Dodatkowo rowery na większych kołach zapewniają większą stabilność roweru i dużo bardziej komfortową pozycję za kierownicą, którą odczujemy przy nieco dłuższych przejażdżkach. Duże koła stosowane są również nie bez powodu w rowerach przełajowych, bowiem pozwalają one na łatwiejsze wybieranie i pokonywanie nierówności na trasie, bez większych spadków prędkości przejazdu.

Rowery 27,5

Niektórzy twierdzą, że stanowią one tzw. „złoty środek” między 26 i 29 calami, z którego korzysta coraz większa liczba producentów rowerowych. Na rynku można zatem coraz częściej spotkać rowery z kołami w rozmiarze pośrednim, którego zadaniem jest czerpanie z najlepszych rozwiązań i możliwości oferowanych przez koła w innym rozmiarze.

koło 29 cali

Rowery 26

Takie rowery górskie doskonale sprawdzają się na trasach bardzo krętych oraz na stromych, lecz krótkich podjazdach. Mniejszy rower jest nieco sztywniejszy i bardziej zwrotny, dlatego reaguje na zakrętach dużo bardziej dynamicznie, zachowując dobrą przyczepność i łatwość manewrowania. Lekką różnicę możemy odczuć również w wadze rowerów, gdzie naturalnie jednoślady na mniejszych kołach będą nieco lżejsze. Oczywiście rowery 29 można również dostosować i zbić ich wagę, jednak musimy liczyć się z tym, że może nas to co nieco kosztować.

Warto jeszcze raz podkreślić, że wszystkie różnice związane z rozmiarem kół rowerowych nie będą nam przeszkadzamy, jeżeli preferujemy jazdę bardziej amatorską, dlatego stając przed wyborem roweru górskiego warto zawsze dobrze się zastanowić, a najlepiej przetestować rowery na kołach różnej wielkości i dobrać jednoślad do swoich indywidualnych upodobań.

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *