Rowery górskie

Jeszcze do niedawna tak zwane „górale” były najpopularniejszymi rowerami. jeździliśmy na nich nie tylko po górach, ale i po ulicach miasta. To dlatego, że rowery górskie są uniwersalne i wielozadaniowe.

Rowery MTB (od Mountain Bike) Najlepiej sprawdzają się leśnych duktach i nieutwardzonym podłożu. To za sprawą specjalnej konstrukcji i grubych opon z głębokim bieżnikiem.

Wielkość kół ma znaczenie: rowery 29er

Pierwotnie rowery górskie budowane były na kołach o średnicy 26 cali. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się wersje na większych, 29 calowych kołach. Tak zwane rowery 29er jeszcze lepiej radzą sobie na górskich ścieżkach i w trudnym terenie. Większe koła sprawiają, że łatwiej utrzymać równowagę. Możemy na nich łatwiej pokonywać przeszkody jak wystające korzenie, gałęzie czy kamienie.

Podstawowa wada rowerów 29 to ich mała popularność. Części są mniej dostępne oraz zauważalnie droższe niż w przypadku rowerów górskich na standardowych 26 calowych kołach. Rowery 29 są też cięższe od tradycyjnych. Dla osób o niższym wzroście, w szczególności dla kobiet, utrudnieniem może być również większa wysokość roweru.

Cóż, wszystko ma swoje wady, jednak jeśli chodzi o MTB na 29 calowych kołach, przeważają zalety. Ten rodzaj „górali” stał się bardzo popularny szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Być może ów trend zawita niebawem także do nas.

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *