Mamo, Tato – może biegowy?

Umiejętność jazdy na rowerze jest przydatna niezależnie od tego, czy jeździmy rzadko, czy może codziennie siadamy na jednoślad. Popularność tego pojazdu jest tak wielka, że od najmłodszych lat uczono nas jazdy na rowerze. Nie zawsze jednak, nasz maluch gotowy jest, by wsiąść na rower i pedałować. Jeśli nasze dziecko niedawno nauczyło się chodzić najlepiej, by swoją przygodę zacząć od rowerka biegowego. Uczy on utrzymania postawy, pozwala przyzwyczaić się do roweru i jest rozwiązaniem dla aktywnych maluchów, które wolą jeździć niż chodzić. Musimy jednak poświęcić trochę czasu, by wybrać odpowiednią biegówkę.

Kiedy zacząć?

Teoretycznie, rowerki biegowe dedykowane są dzieciom po 18 miesiącu życia. W praktyce jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, kiedy nasze dziecko jest gotowe na nowy pojazd. Warunkiem jest to, by chodziło już pewnie i bez przewracania, bo w przeciwnym razie szybko zrobi sobie krzywdę i zniechęci się do jakichkolwiek rowerów, na długi czas. Część dzieci jeździ na rowerkach biegowych kiedy ma 1,5 roku, a niektóre zaczynają, gdy skończą 2,5 roku. Nie ma to znaczenia, bo najważniejsze jest to, by było bezpieczne. Wybór rowerka uzależniony jest więc od umiejętności dziecka i jego wzrostu, sprawą drugorzędną jest wiek, ponieważ nie jest on jednoznaczny z równym rozwojem fizycznym u każdego malucha.

Rozmiar ma znaczenie

Rowerek PUKYW przypadku wyboru rowerka biegowego obowiązkowe jest zmierzenie długości nogi oraz wysokość siodełka od ziemi. Warto wykorzystać metodę „książkową”, która bynajmniej nie opiera się na skomplikowanych naukowych środkach. Książkę wkładamy między nogi dziecka, symulując nią siodełko. Nasz maluch musi mieć ubrane buty i być ustawiony pod ścianą w pozycji wyprostowanej. Kiedy ustawienie jest odpowiednie mierzymy długość od grzbietu książki do podłogi. W ten sposób uzyskujemy pomiar zbliżony do tego, jaki będzie między dzieckiem, a rowerem. Nie ma potrzeby martwić się błędami w pomiarze, należy pamiętać, że rowerki są regulowane. Poza tym, wymiary rowerków, podawane przez producentów wykazują miary bez obciążenia.

 

Sęk tkwi w oponie

Ważnym elementem w wyborze rowerka biegowego jest decyzja, jaki typ opon wybierzemy. Obecnie na rynku mamy do wyboru opony piankowe i pompowane. Opony piankowe są lekkie i, co ciekawe, bardziej odporne na uszkodzenia. Opony piankowe nie pękają ani się nie dziurawią, nie mają również wymiennych dętek. Wykorzystano je w PUKY LR M PLUS.

Mają jednak kilka wad. W przypadku uszkodzenia konieczna jest wymiana całego koła. Mają również mniejszą elastyczność i gorzej tłumią wstrząsy. Często, przy wyborze tych opon, martwiąca jest zmniejszona przyczepność, w przypadku bardzo energicznych dzieci może być to spory problem, bo im bardziej rozpędzony rowerek, tym większe prawdopodobieństwo poślizgu. Bardziej znane są opony pompowane zastosowane w rowerku PUKY LR RIDE. Mają one lepszą przyczepność dzięki wyraźniejszemu bieżnikowi. Opony gumowe sprawdzają się, gdy nasz mały rowerzysta pokonał już więcej tras i niestraszne jesst mu jeżdżenie po nierównym terenie. Odpowiednie właściwości opon pompowanych sprawiają, że terenowa jazda malucha będzie bezpieczna.

Ograniczenia nie są złe!

Rowerek PUKYWarto zwrócić uwagę na ograniczniki skrętu kierownicy. Montowane są w rowerkach, dla najmłodszych dzieci, takich jak PUKY Fitsch.
Jest to rowerek dedykowany dzieciom powyżej 80 cm wzrostu, a więc producent bierze pod uwagę, że początkujący maluch miewa problemy z delikatnym skręcaniem i może wykonywać tę czynność zbyt dynamicznie przez brak wyczucia. Ten dodatek chroni dziecko przez nagłym wychyleniem. Kierownica jest częściowo ograniczona, jej skręt zmniejsza się do kilkunastu stopni.

Są jednak opinie, mówiące o tym, że kierownica, która się nie złoży, a będzie niejako odstawać od biegówki, może być równie niebezpieczna. Decyzję powinni podjąć rodzice, a przede wszystkim warto sprawdzić zaufane salony sprzedaży i spytać o zdanie profesjonalistów.

Często istnieje możliwość, by maluch przetestował rowerek – warto z tego skorzystać. Każde parametry powinny być dobierane indywidualnie ponieważ to rowerek ma pasować do malucha, a nie na odwrót.

 

Rowerek PUKY znajdziesz między innymi na: https://www.bikesalon.pl/puky

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *