Czy na jeżdżeniu na rowerze można zarobić?

Jeżdżenie na rowerze – dla jednych codzienność bez głębszej refleksji, dla innych obca dyscyplina, a dla jeszcze innych źródło dochodu. Przyjrzyjmy się dziś tej trzeciej grupie i zastanówmy, czy na jeżdżeniu na rowerze można zarobić, a jeśli tak, to jak?

Najlepszym przykładem będzie tu przywołanie kogoś, kto jest na samym szczycie „branży”, czyli Rafała Majkę – ubiegłorocznego bohatera Tour de France, który stał się jednym z najlepszych kolarzy na świecie i który na Tour de France – tj. na przejechaniu ponad 3500 km w morderczym tempie – zarobił tyle, ile inni sportowcy… za kilka godzin o wiele mniejszego wysiłku.

kolarstwo

Kolarstwo z klasą bez kasy

Za zwycięstwo w czternastym i siedemnastym etapie Tour de France, drugie miejsce w Chamrousse, trzecie miejsce w Hautacam, zwycięstwo w klasyfikacji górskiej, pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej, czterdzieste czwarte miejsce ogólnie i za kilka premii otrzymał on bowiem łącznie ok. 50 000 Euro. To niezwykle mało, raz że za taki, jakże morderczy wysiłek, który to przecież nie trwał tylko 3 tygodnie, ale obejmował też wszystkie te przygotowania do Tour de France, a dwa – w porównaniu do innych sportowców, gdzie np. w ubiegłorocznym British Open w golfa Rory McIlroy otrzymał ok. 1 250 000 Euro (dla porównania – zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France – Vincenzo Nibali – otrzymał ok. 500 000 Euro, zaś Robert Lewandowski – przynajmniej według niektórych źródeł – może zarabiać nawet do 11 000 000 Euro sezonowo (a zatem 210 000 Euro tygodniowo, czyli 4x więcej niż Rafał Majka za udział w Tour de France).

Zresztą, skoro jeden z najlepszych kolarzy świata i jednocześnie najlepszy kolarz w Polsce zarabia za wygranie najbardziej prestiżowego wyścigu w naszym kraju (Tour de Pologne) tyle, ile Lewandowski na godzinę, to cóż, należy stwierdzić, że kolarstwo nie jest zbyt rentownym sportem, zarówno jako stosunek wysiłku do efektów, jak i na tle innych dyscyplin.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *