Buty SPD – jak dobrać i gdzie kupić?

Poprzedni wpis w tematyce butów SPD dotyczył tego, by mając już burty rowerowe potrenować wpinanie i wypinanie, aby nauczyć się unikać upadków. Gdy już dobrze to wytrenujemy, jazda będzie bezpieczniejsza niż w zwykłych butach. Dzisiaj jednak będzie mowa o tym, jak kupować takie buty – czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem i w których miejscach szukać.

Jeżeli kupujesz buty SPD pierwszy raz, to koniecznie musisz odwiedzić sklep stacjonarny. Dlaczego? Gdyż rozmiary butów na rower różnią się od rozmiaru zwykłego obuwia. Dodatkowo różnią się też między sobą – np. rozmiar 44 w butach rowerowych jednej marki będzie dla Ciebie za duży, natomiast ten sam rozmiar, w butach innej marki będzie leżał idealnie. Nie można zatem przejść się do sklepu, przymierzyć kilka butów i stwierdzić, że możesz kupować buty, które są dwa rozmiary większe. Najlepiej znaleźć buty, które dobrze na tobie leżą i od razu je kupić lub ewentualnie znaleźć potem ten sam model, w tym samym rozmiarze na internecie.

Jeżeli chodzi o internet, to warto rozejrzeć się za butami na portalu allegro, jednak jeśli szukamy dobrej jakości, można poszukać specjalistycznych sklepów rowerowych, które oferują znane marki. Buty SPD mają na służyć na lata, zatem lepiej jest zainwestować, by potem móc się cieszyć komfortową jazdą na rowerze.

Nie zawsze udaje się jednak znaleźć buty SPD, które namierzyliśmy w sklepie. W ofertach może brakować wielu modeli, a nawet jeśli będą, to może nie być odpowiedniego rozmiaru. Szukanie więc „tych jednych jedynych” butów, może okazać się pułapką i spowodować frustrację. Można przejść się do sklepu i przymierzać buty, a potem szukać ich w Internecie, ale jak się nie uda można też po prostu zmierzyć długość wkładki. Chodzi o to, żeby nie zwracać uwagi na numer buta. Jak to zrobić? Wystarczy postawić stopę na kartce i zaznaczyć miejsca gie kończy się pięta i najdłuższy palec stopy. Do wyniku zawsze należy dodać 0,5 cm. Długość obu stóp może się niewiele różnić – dlatego zawsze bierzemy pod uwagę tę dłuższą.

W ten sposób można kupić porządne buty SPD w dobrej cenie. W internecie ceny są o wiele tańsze niż w sklepie stacjonarnym. Z drugiej strony, w takim sklepie jest bezpieczniej kupić, gdyż na miejscu stwierdzasz czy but pasuje. Możliwości są różne – wiele zależy od osobistych preferencji i oczywiście zasobów. Aby kupić dobre buty należy włożyć wiele energii jednak wynagrodzi nam to o wiele przyjemniejsza jazda na rowerze.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *